Fotorelacja z Summer School of Social Research Methods (fot. Bartosz Kałużny, CP UŁ)
– Dążymy do stworzenia przestrzeni do interdyscyplinarnego naukowego rozwoju doktorantów. W SDNS kształcą się polscy i zagraniczni badacze z aż ośmiu dyscyplin naukowych. To wyjątkowe miejsce do wymiany wiedzy, kształtowania naukowych poglądów i budowania relacji. I taka była również UniLodz SDNS Summer School of Social Research Methods: międzynarodowa, interdyscyplinarna, nowoczesna, merytoryczna i przyjazna – tak podsumowuje wydarzenie Dyrektor SDNS UŁ, Ilona Świątek-Barylska.
Pierwszy tydzień warsztatów, trwający w dniach 22–28.08, odbył się online. Uczestnicy poznali metody badawcze stosowane w naukach społecznych. Wykłady i warsztaty prowadzili uznani międzynarodowi badacze z uczelni z Włoch, Wielkiej Brytanii, Pakistanu oraz z Uniwersytetu Łódzkiego. Doktoranci z całego świata mogli zdobyć wiedzę dotyczącą m.in. analizy danych, ewaluacji i skalowania programów społecznych. Nie tylko poznali metodologie badań społecznych, ale również sami mogli wdrożyć ich zasady w pracy warsztatowej.
Drugi tydzień Szkoły Letniej był okazją do poznania Łodzi. Uczestnicy wzięli udział w wyjątkowej grze miejskiej. Wyzwania, którym musieli sprostać, zawierały elementy metodologii nauk społecznych. Każdy z uczestników zaprezentował również swoje badania i metodologię, z której korzysta.
– UniLodz Summer School of Social Research Methods to okazja spotkania doktorantów oraz doświadczonych badaczy z różnych krajów świata – podkreśla dr hab. Mariusz Granosik, prof. UŁ (Katedra Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji). – Spotkanie okazało się owocne nie tylko w perspektywie indywidualnych prac doktorskich, ale również międzynarodowej współpracy na różnych polach, czy choćby koleżeńskich relacji. Liczę, że wartością dodaną wydarzenia będzie promocja Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego jako ważnej jednostki naukowej z silnymi tradycjami badawczymi. Planujemy organizację kolejnej edycji w przyszłym roku, tym razem zorientowanej na zagadnienie wielokulturowości.
Szkoła Letnia to okazja poszerzenia wiedzy, ale również stworzenia sieci kontaktów z innymi młodymi badaczami. Atmosfera wydarzenia sprzyjała nawiązaniu nowych międzynarodowych znajomości, które, jak zauważa członek komitetu organizacyjnego Szkoły Letniej – mgr Michał Gzik, dla młodego badacza są bezcenne.
– Z perspektywy doktoranta widzę, jak międzynarodowe znajomości przyczyniają się do rozwoju osobistego i badawczego. Wspaniale, że Szkoła Letnia jest platformą do spotkania uczestników z dziewięciu krajów, co umożliwiło im integrację oraz wymianę różnych perspektyw badawczych! Bazując na własnym doświadczeniu, wiem, że zagadnienia związane z metodologią w naukach społecznych nie należą do najłatwiejszych. Dlatego nauczanie ich przez specjalistów, tym bardziej w odniesieniu do badań uczestników, pomoże im udoskonalić prace doktorskie – mówi mgr Michał Gzik.
Redakcja: Mateusz Grabowski (Centrum Obsługi Studentów i Doktorantów)
Zdjęcia: Bartosz Kałużny (Centrum Promocji UŁ)