Polityka AI w Polsce 2025-2030 – naukowczyni UŁ w gronie ekspertów

Dr Dominika Kaczorowska-Spychalska, prof. UŁ, dyrektorka Centrum Inteligentnych Technologii Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, jako ekspertka współtworzyła „Rekomendacje merytoryczne do dokumentu POLITYKA ROZWOJU SZTUCZNEJ INTELIGENCJI W POLSCE 2025-2030. Opublikowało je właśnie Ministerstwo Cyfryzacji.

Pełna treść dokumentu 

Przygotowana ekspertyza wskazuje na główne założenia, które są kluczowe z punktu widzenia dalszego rozwoju AI w Polsce i sugerowane scenariusze ich realizacji. Rozwój tej technologii ma bowiem ogromne znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki i jej pozycji na arenie międzynarodowej, jak i będzie wpływać na modele biznesowe i zdolności konkurowania rodzimych przedsiębiorstw czy dalsze kierunki rozwoju naszego społeczeństwa 

 – mówi dr Dominika Kaczorowska-Spychalska, prof. UŁ.  

dr Dominika Kaczorowska-Spychalska, prof. UŁDr Dominika Kaczorowska-Spychalska, prof. UŁ

W ekspertyzie założono konieczność integracji czterech kluczowych elementów: kapitału ludzkiego (nauka, edukacja, talenty), w tym kwestii wpływu AI na rynek pracy i wymagane kompetencje i umiejętności, innowacji (badania, rozwój), inwestycji i wdrożeń, z uwzględnieniem infrastruktury i środowiska operacyjnego, w tym regulacji prawnych.  

Ma to pozwolić na realizację pięciu celów strategicznych przyszłej polityki rozwoju AI:  

  • Cel 1: Rozwój gospodarki, przemysłu cyfrowego, dobrostanu społecznego i autonomii człowieka wspartego sprawnym ekosystemem sztucznej inteligencji. 
  • Cel 2: Realizacja i finansowanie B+R oraz wdrożeń sztucznej inteligencji realizowanych w sposób efektywny i transparentny. 
  • Cel 3: Zapewnienie odpowiedniej infrastruktury obliczeniowej i zasobów danych ułatwiających rozwój sztucznej inteligencji. 
  • Cel 4. Rozwój społeczeństwa o ponadpodstawowych kompetencjach w obszarze praktycznego zastosowania AI z profesjonalnym wsparciem świata nauki. 
  • Cel 5: Zastosowanie rozwiązań sztucznej inteligencji w profilaktyce i diagnostyce oraz w celu ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Poprawa jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych. 

Coraz bardziej intuicyjna i zintegrowana z otoczeniem AI może stać się odpowiedzią na kolejne wyzwania cywilizacyjne związane z demografią, rozwojem zrównoważonym czy bezpieczeństwem narodowym. Wymaga to jednak przemyślanych działań w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji, w tym w zakresie badawczo-naukowym, edukacji czy procesach komercjalizacji wyników badań z uwzględnieniem różnych dziedzin i dyscyplin naukowych 

– dodaje dr Dominika Kaczorowska-Spychalska, prof. UŁ.  

Konsultacje nad dokumentem trwają. Warto zatem się z nim zapoznać, a wszelkie uwagi i sugestie należy kierować pod adresem: grai@cyfra.gov.pl

Materiał: Ministerstwo Cyfryzacji 
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ