Cel projektu:
Celem tego projektu jest stworzenie regularnej platformy do dyskusji na temat nowych propozycji regulacyjnych dotyczących zarządzania Internetem, promując transparentność, sprawiedliwość oraz włączenie różnych grup społecznych do procesu kształtowania polityki cyfrowej na poziomie globalnym. Platforma ta pozwoli obu społecznościom, GAC i ALAC, na szybkie dostosowywanie się do nowych wyzwań regulacyjnych oraz na skuteczne angażowanie się w rozwój polityk międzynarodowych. Dzięki wsparciu Zespołu Global Engagement ICANN, projekt ten ma na celu efektywne koordynowanie współpracy między rządami, a interesariuszami społecznymi, aby odpowiedzieć na rosnące wyzwania związane z globalnym zarządzaniem Internetem.
Założenia projektu:
-
Regularne sesje: Projekt zakłada organizację comiesięcznych sesji, oferując uczestnikom przestrzeń do omawiania najnowszych regulacji, wyzwań oraz trendów w zarządzaniu Internetem.
-
Format spotkań: Sesje będą miały formę krótkich, 60-minutowych spotkań, podczas których omawiane będą kluczowe tematy, związane z postępami w regulacjach prawa międzynarodowego, w tym m.in. w kontekście Szczytu WSIS+20 (World Summit on the Information Society).
-
Wymiana wiedzy i współpraca: Uczestnicy tych spotkań – przedstawiciele rządów oraz indywidualni użytkownicy Internetu – będą mieli możliwość wymiany opinii i wypracowywania wspólnych stanowisk, mających na celu zaproponowanie globalnych rozwiązań dla wyzwań przyszłości Internetu i regulacji jego użytkowania.
Plan realizacji:
-
Sesje przygotowawcze: Przed każdą sesją organizowane będą spotkania przygotowawcze, które pozwolą na doprecyzowanie tematów, kluczowych punktów oraz logistyki nadchodzącego spotkania.
-
Koordynacja z ICANN: Wszystkie koszty związane z organizacją spotkań są pokrywane przez ICANN, a Lodz Cyber Hub pełni funkcję koordynacyjną w zakresie organizacji spotkań i sesji roboczych.
-
Ocena postępów: Podczas każdego spotkania omawiane będą bieżące postępy w regulacjach oraz wskazywane najnowsze propozycje legislacyjne, które mają istotny wpływ na globalne zarządzanie Internetem. Regularne sesje umożliwią szybkie reagowanie na zmieniające się okoliczności w tej dziedzinie.
Korzyści dla uczestników:
Projekt pozwala uczestnikom na lepsze zrozumienie bieżących trendów regulacyjnych oraz umożliwia im aktywne uczestnictwo w tworzeniu polityk globalnych, które wpływają na kształtowanie przyszłości Internetu. Regularne sesje stanowią także przestrzeń do nawiązywania współpracy między interesariuszami z różnych sektorów, a ich wymiana poglądów pozwala na podejmowanie bardziej świadomych decyzji.
Czas realizacji projektu:
2025 - 2026 (z możliwością przedłużenia).
Link do szczegółów projektu: RegUp Lodz Cyber Hub
Sesja 1: 13 stycznia 2025 – Dyskusja na temat Światowego Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego WSIS+20: agenda | nagranie
Projekt realizowany jest ze wsparciem ICANN i innymi partnerami, w tym z organizacjami międzynarodowymi, przedstawicielami rządów oraz instytucji społeczeństwa obywatelskiego i akademii z całego świata.