GEP 2.0, czyli Plan na rzecz równych szans na lata 2025-2027

Wdrażamy drugą, zaktualizowaną i rozszerzoną edycję Planu na rzecz równych szans Uniwersytetu Łódzkiego, czyli GEP 2.0 na lata 2025-2027. Niezmiennie zależy nam na tym, by wspierać, monitorować i analizować działania administracyjne, edukacyjne i badawcze zmierzające do promowania równości płci oraz różnorodności na Uniwersytecie Łódzkim. Celem bieżącego Planu na rzecz równych szans jest także obserwacja, jaki wpływ na naszą społeczność akademicką i jej otoczenie wywierają podejmowane inicjatywy.

Działania zaplanowane w ramach GEP 2.0 są wieloaspektowe i skierowane do wszystkich członkiń i członków społeczności Uniwersytetu Łódzkiego – niezależnie od zajmowanego stanowiska, rodzaju umowy czy charakteru wykonywanej pracy, w tym także do osób studiujących oraz słuchaczek i słuchaczy szkół doktorskich.

Żywimy przekonanie, że rzeczywistą poprawę warunków pracy i jakości kształcenia można osiągnąć jedynie poprzez systematyczne usprawnianie wszystkich aspektów funkcjonowania Uczelni, a zatem procesów badawczych, edukacyjnych i administracyjnych. W tym właśnie duchu opracowana została druga edycja Planu na rzecz równych szans. Wierzymy, że wprowadzenie GEP 2.0 pozwoli na jeszcze głębszą niż dotychczas analizę i krytyczną ocenę, a w efekcie usprawnienie procesów wpływających na codzienne funkcjonowanie Uniwersytetu Łódzkiego.

Najważniejsze założenia GEP 2.0 to:

  • kontynuacja dobrze ocenianych działań przeprowadzonych w okresie 2022–2024,
  • wznowienie inicjatyw, które z różnych powodów nie mogły zostać podjęte w ramach GEP 1.0,
  • zrealizowanie nowych przedsięwzięć, stanowiących wyraz społecznej odpowiedzialności Uczelni i jej gotowości do dalszych zmian w sposobie funkcjonowania jako instytucji.

Plik do pobrania: GEP 2.0 – Plan na rzecz równych szans na lata 2025-2027.

Uniwersytet Łódzki, wprowadzając GEP, dąży do podnoszenia standardów równego traktowania we własnej społeczności poprzez wieloaspektowe i przekrojowe podejście do zjawisk dyskryminacji i wykluczenia występujących zarówno w środowisku akademickim, jak i poza nim. Plan na rzecz równych szans został opracowany w zgodzie z oficjalnie zatwierdzoną w 2021 roku strategią Uniwersytetu Łódzkiego (na lata 2021-2030). 

Wprowadzenie GEP 1.0 umożliwiło nam podjęcie istotnych działań mających na celu podniesienie świadomości problemów związanych z płcią. Pozwoliło także na wypracowanie i monitorowanie rozwiązań organizacyjnych, które uwzględniają różnorodność naszej społeczności i promują równość płci w środowisku akademickim. 

GEP 2.0 został ułożony na wzór GEP 1.0, co ma ułatwić porównania i weryfikowanie postępów Uczelni w osiąganiu strategicznych celów w dłuższej perspektywie czasowej (tam, gdzie było to możliwe, dodaliśmy odpowiednie wskaźniki pomiaru wpływu). Opracowanie dokumentu było możliwe dzięki zaangażowaniu Zespołu ds. Wdrażania GEP, Rady ds. Równego Traktowania powołanej w ramach projektu RESET, władz Uniwersytetu Łódzkiego w kadencji 2024–2028 oraz osób realizujących projekt RESET z ramienia Uniwersytetu Łódzkiego.

Więcej informacji: Plan na rzecz równych szans na UŁ.

 

Materiał, redakcja: Agata Dawidowicz, Centrum Współpracy z Otoczeniem i Społecznej Odpowiedzialności Uczelni