Od lat 90. aktywizm interpłciowy stał się najbardziej istotnym czynnikiem w sporach dotyczących biomedycznego zarządzania odmianami interseksualnymi, a aktywiści zaczęli zabierać głos i konstytuować się jako podmiot zbiorowy. Te doświadczenia aktywizmu, charakteryzujące się różnymi formami działania, konfliktami z dziedziną biomedycyny, sposobami kształtowania samych odmian interseksualnych, nadal wprowadzają innowacyjne formy walki ze społecznym, kulturowym i medycznym uciskiem, którego doświadczają osoby interpłciowe.
Uznanie leczenia insterpłciowości jako łamania praw człowieka było wykorzystywane przez różnych przedstawicieli jako strategia podnoszenia świadomości społecznej na temat roszczeń dotyczących praw osób interseksualnych i tworzenia podstaw dla krajowych inicjatyw legislacyjnych i ponadnarodowych instrumentów prawa zwyczajowego. Na podstawie badań, których współautorką jest Daniela Crocetti (Intersexesiste), podczas wykładu przyjrzymy się licznym formom mobilizacji politycznej, jakie może przyjąć polityka interpłciowa i skupimy się na kwestii praw człowieka.
Spotkanie jest organizowane w ramach projektu GEMMA Master’s Degree in Women’s and Gender Studies.
Wykład odbędzie się o godzinie 11.45 w sali 1.17 Wydziału Filologicznego i będzie miał formę otwartą dla wszystkich słuchaczy.