[ESDC] ORGANIZUJEMY: Bruksela, Belgia: Cyberbezpieczeństwo i prawo międzynarodowe - warsztat ekspercki 2023

Warsztat ekspercki: „Cyberbezpieczeństwo i prawo międzynarodowe” został zorganizowany w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli w dniach 23-25 stycznia 2023 r. przez centrum badawcze Lodz Cyber Hub reprezentujące UŁ w Europejskim Kolegium Bezpieczeństwa i Obrony.

W dniach 23-25 stycznia 2023 roku, w Brukseli, odbyły się stacjonarne warsztaty eksperckie poświęcone zagadnieniom z zakresu cyberbezpieczeństwa i prawa międzynarodowego. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 30 przedstawicieli państw członkowskich UE oraz krajów trzecich, w tym z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Macedonii, Belgii i Austrii. Uczestnicy, reprezentujący różne sektory – w tym cywilny i wojskowy – mieli okazję wymienić poglądy oraz podzielić się najlepszymi praktykami dotyczącymi stosowania prawa międzynarodowego w cyberprzestrzeni, a także poszerzyć swoją wiedzę i kompetencje w tym obszarze.

Centrum badawcze Lodz Cyber Hub Uniwersytetu Łódzkiego miało zaszczyt po raz pierwszy współorganizować to ważne wydarzenie we współpracy z Europejskim Kolegium Bezpieczeństwa i Obrony (ESDC). Warsztaty stanowiły praktyczne podejście do stosowania prawa międzynarodowego w kontekście cyberbezpieczeństwa, koncentrując się na aktualnych wyzwaniach geopolitycznych oraz ich pragmatycznych rozwiązaniach. Podczas warsztatów omówiono także kwestie związane z suwerennością cyfrową, zarządzaniem Internetem, oraz rolą cyberdyplomacji i cybersankcji.

Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się wybitni specjaliści z zakresu prawa międzynarodowego w cyberprzestrzeni, reprezentujący takie instytucje jak Uniwersytet Oksfordzki, Chatham House, Centrum Doskonałości Współpracy Cyberobrony NATO (CCDCOE), Europejską Agencję Bezpieczeństwa Sieci i Systemów (ENISA), King’s College London, Europol oraz organizacje zarządzające internetem, takie jak RIPE NCC i ICANN. Warsztaty stanowiły cenną platformę do dyskusji na temat aktualnych wyzwań związanych z regulowaniem cyberprzestrzeni oraz wymiany doświadczeń pomiędzy naukowcami, praktykami i instytucjami międzynarodowymi.