Izabella Kośka przygotowuje rozprawę doktorską w dyscyplinie nauki chemiczne pod kierunkiem dr hab. Pawła Kubalczyka, prof. UŁ z Katedry Chemii Środowiska Wydziału Chemii UŁ.
Obszar badań prowadzonych w ramach mojej rozprawy doktorskiej obejmuje oznaczanie wybranych antybiotyków i leków uspokajających w mięsie oraz moczu. Skupiam się na opracowaniu odpowiedniego przygotowania próbki w sposób umożliwiający oznaczenie w/w analitów z wykorzystaniem technik separacyjnych: wysokosprawnej chromatografii cieczowej oraz elektroforezy kapilarnej.
Temat ten szczególnie mnie zainteresował, ponieważ konsumenci mogą nieświadomie spożywać wraz z mięsem pozostałości związków podawanych zwierzętom podczas hodowli. Producenci mięsa podają zwierzętom leki nie tylko w trakcie choroby, lecz niestety też profilaktycznie, aby uniknąć zachorowań wśród całych stad zwierząt lub jako stymulatory wzrostu w celu nienaturalnego przyspieszenia wzrostu masy ciała.
Konsumenci, spożywając pozostałości takich związków chemicznych, a następnie wydalając je do środowiska wraz z moczem i kałem, przyczyniają się do powstawania zjawiska antybiotykooporności, co jest współcześnie jednym z największych globalnych problemów, gdyż uodparnianie się bakterii na antybiotyki utrudnia bądź nawet uniemożliwia leczenie infekcji bakteryjnych.
Wyniki moich badań dostarczą laboratoriom wykonującym rutynowe analizy mięsa nowych, czułych i precyzyjnych narzędzi do oznaczania tego typu związków, ale również przyczynią się do wzrostu świadomości konsumentów na temat zdrowego odżywiania.