Open Call – Kryzys technologii

Ogłaszamy drugi Open Call na rezydencję dla zespołu artystów działających w obszarze sztuk performatywnych w ramach projektu „Badania performatywne wobec wyzwań cywilizacyjnych” w obszarze „kryzys technologii”.

Podczas rezydencji artyści będą pracować w interdyscyplinarnym zespole ze specjalistami ze strony partnera z dużego przedsiębiorstwa telko testującego i oferującego rozwiązania metawersalne/XR, Digital Twin oraz naukowcami z Uniwersytetu Łódzkiego. Celem zespołu będzie krytyczne testowanie i prototypowanie wybranych rozwiązań, opracowanych we współpracy z partnerem o charakterze immersyjnym a przedmiotem zainteresowania szeroko rozumiane doświadczenie kontaktu z produktami, przestrzeniami i awatarami, poczucie oraz faktyczne bezpieczeństwo użytkownika, a także wpływ przebywania w takiej przestrzeni na użytkownika oraz ogólne konsekwencje społeczne rozwoju tych technologii.

Jakie wyzwanie dostrzegamy?

Koncepcja immersyjności technologicznej jak XR czy Digital Twin niesie ze sobą zróżnicowane wyzwania społeczne, technologiczne i organizacyjne. Badania wskazują, że korzystanie z nowych technologii wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Zmiany w organizacji pracy i edukacji mogą wprowadzać nowe modele pracy zdalnej w wirtualnych przestrzeniach, co ogranicza bezpośrednie kontakty międzyludzkie i wywołuje nowe formy stresu związanego z technologią. Rozwój tej technologii może prowadzić do polaryzacji – zarówno na tle ekonomicznym (dostępność), jak i ideologicznym (prawo do bycia poza obszarem technologii immersyjnych/metaversalnych).

Dlaczego angażujemy artystów performatywnych?

Artyści swoją kreatywnością krytycznie i twórczo testują nowe rozwiązania. Ich perspektywa pozwala identyfikować dotąd niedostrzegane obszary wymagające refleksji. Ponadto artyści mają wysokie kompetencje w tworzeniu form angażujących różne zmysły, co, w połączeniu z pracą w obszarze abstrakcji, czyni ich kompetencje niezwykle cennymi w kontekście obserwacji i udoskonalania rozwiązań technologicznych.

Warunki rezydencji:

  • aplikować mogą artyści tworzący formalne i nieformalne grupy,
  • grupa powinna liczyć od 3 do 5 osób,
  • większość członków grupy powinny stanowić osoby reprezentujące sztuki performatywne - posiadające wykształcenie lub doświadczenie zawodowe w tym obszarze,
  • wszyscy członkowie grupy muszą mieć ukończony 18 rok życia oraz posługiwać się językiem angielskim na minimalnym poziomie B2,
  • w okresie rezydencji wybrani artyści są zobowiązania aktywnie realizować cele projektu oraz uczestniczyć w spotkaniach przygotowywanych przez organizatorów zgodnie z założeniami programu (warsztaty, wizyty studyjne, spotkania z ze specjalistami i mentorami).

Terminy:

Zgłoszenia do konkursu należy dokonać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego w terminie do 11.10.2024 r do g. 23.59. Komisja Organizatora może zaprosić Wnioskodawców na 30 minutowe rozmowy online w celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Wniosku. Udział w rozmowach nie jest obowiązkowy i nie decyduje o przyjęciu lub odrzuceniu Wniosku.

Ostateczna decyzja o zakwalifikowaniu wybranych rezydentów zostanie ogłoszona 15.10.2024.r. i przesłana drogą mailową do Wnioskodawców. Początek okresu rezydencji to 4.11.2024 r. – 15.12.2024 r. Udział w rezydencji zakłada minimum 30 dni pracy na miejscu.

Organizator zapewnia:

  • program i facylitację procesu kreatywnego oraz wsparcie merytoryczne,
  • nieodpłatny dostęp do sali prób, min. 7h dziennie,
  • zakwaterowanie w hotelu lub wynajętym mieszkaniu,
  • wynagrodzenie w wysokości 8000 zł (na osobę) - wynagrodzenie w podanej wysokości obejmuje wszelkie koszty Organizatora i Rezydenta z nim związane a konieczne do poniesienia,
  • zwrot kosztów podróży do wysokości 2000 zł netto na osobę w przypadku obcokrajowców oraz 500zł w przypadku kandydatów z Polski,
  • dokumentację procesu oraz efektów projektu.

Przebieg rezydencji:

Tydzień 1-2: Warsztaty wprowadzające, spotkania z przedstawicielami grupy docelowej oraz ekspertami.

Tygodnie 3-5:

  1. Samodzielna praca zespołu w studio.
  2. Spotkania z mentorami i ekspertami, online i offline.
  3. Przynajmniej dwie sesje prototypowania – prezentacji wstępnych rozwiązań z udziałem przedstawicieli/ek grupy docelowej.
  4. Inne działania wspierające proces projektowy ustalone z facylitatorami oraz organizatorami.

Tydzień 6: Przygotowania do publicznej prezentacji prototypu/MVP rozwiązania i prezentacja.

 

REGULAMIN

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 

Do udziału zapraszają: Fundacja Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytet Łódzki, Fundacja Teatru Nowszego.
 

Obraz zawierający zrzut ekranu, Grafika, symbol, projekt graficzny Opis wygenerowany automatycznie

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez ministra edukacji i nauki w ramach programu „Nauka dla społeczeństwa II"

Zadanie „Badania performatywne wobec wyzwań cywilizacyjnych" jest współfinansowane z budżetu miasta Łodzi

Partnerem Projektu jest Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi