Metalem w koronawirusa! Chemicy z UŁ w międzynarodowym zespole badawczym

Czy związki metaloorganiczne mogą okazać się skutecznym orężem w walce z wirusem SARS-CoV-2? Okazuje się, że tak! Potwierdzają to wyniki badań międzynarodowego zespołu, w skład którego weszli również naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.

Prof. Konrad Kowalski z dr Joanną Skibą i dr Łukaszem Szczupakiem

Łódzcy chemicy, wraz z grupą naukowców z innych krajów europejskich, włączyli się w poszukiwania substancji aktywnych wobec wirusa SARS–CoV–2 i jego elementów budulcowych. Pracami kierował prof. Ingo Ott z Instytutu Chemii Medycznej i Farmaceutycznej na Technische Universität w Brunszwiku w Niemczech.

Testy biologiczne objęły ponad setkę różnego typu kompleksów metali, w tym metaloorganiczne pochodne nukleozasad otrzymane przez prof. Konrada Kowalskiego wraz z dr Joanną Skibą i dr Łukaszem Szczupakiem z Wydziału Chemii UŁ. Pozwoliły na zidentyfikowanie kilku związków, np. żelaza, o bardzo obiecującej aktywności wobec kluczowych białek wirusa, z którym od prawie dwóch lat zmaga się cały świat. Praca podsumowująca wyniki badań ukazała się właśnie w prestiżowym europejskim periodyku – „Chemistry–A European Journal”.

Wyniki przeprowadzonych przez nas testów są obiecujące. Okazało się bowiem, iż część z otrzymanych w naszym laboratorium cząsteczek blokuje wiązanie miedzy kluczowym dla wirusa białkiem S (tzw. kolcem) a białkiem ACE2, które jest jego „partnerem” (receptorem) w komórkach ludzkich. Chociaż nie można mówić o odkryciu nowych leków, uzyskane wyniki to świetny punkt wyjścia do dalszych badań. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda się nam otrzymać nowe pochodne metaloorganiczne o jeszcze większych zdolnościach do blokowania oddziaływań między tymi białkami. Jesteśmy również zainteresowani opracowaniem inhibitorów innych białek kluczowych dla replikacji wirusa

- mówi prof. Konrad Kowalski z UŁ, kierujący pracami łódzkich chemików.

Przetestowanie ponad stu metaloorganicznych cząsteczek pozwoliło badaczom na zidentyfikowanie sześciu zawierających różne atomy metali wykazujących znaczną aktywność wobec wirusowych białek S i PLpro. W ścisłej czołówce znalazły się m.in. kompleksy złota, które bardzo efektywnie blokowały replikacje wirusa SARS-CoV-2 w zainfekowanych komórkach ludzkich.

W chwili obecnej istnieje pilna konieczność opracowania skutecznych leków przeciw wirusowi SARS-CoV-2 (ich forpocztą jest niedawno wprowadzony na rynek Molnupiravir). Z tej perspektywy międzynarodowe prace badawcze, jak te, w których wzięli udział naukowcy z UŁ, to skuteczna odpowiedź świata nauki na światowe zapotrzebowanie. Wyniki badań zespołu prof. Ingo Otta z powodzeniem mogą bowiem dostarczyć punktów wyjścia do projektowania kolejnych preparatów przeciwwirusowych zwalczających SARS-CoV-2.

Badania zespołu prof. Konrada Kowalskiego finansowano z grantu OPUS UMO-2018/29/B/ST5/00055 NCN

Redakcja: Centrum Promocji UŁ