Kreowanie innowacyjnych rozwiązań

Mgr inż. Maciej Ślot jest fizykiem pracującym w Katedrze Fizyki Ciała Stałego. W ramach przygotowywania rozprawy doktorskiej pod opieką promotorów prof. Ilony Zasady (UŁ) i prof. Agaty Bieleckiej- Dąbrowy (Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi) zajmuje się wykorzystaniem spektroskopii radiowej w badaniach medycznych oraz materiałowych. Jest to niskoenergetyczna technika, która wraz z rozwojem mikrofalowych układów scalonych stała się obecna w naszej codzienności (np. w czujnikach radarowych), a jej charakterystyka pozwala na uzyskanie większej ilości danych dotyczących badanej próbki niż powszechnie znane metody takie jak spektrofotometria.  

Doktorant pozyskał finansowanie badań ze środków europejskich wygrywając dwie edycje konkursu grantowego w ramach programu MEiN „Inkubator Innowacyjności 4.0”. Efektem jego interdyscyplinarnych badań jest zgłoszenie patentowe „Układ sensorycznego czujnika kardiologicznego” oraz zaprojektowany i własnoręcznie stworzony przez doktoranta układ, który znajduje się obecnie w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, gdzie prowadzone są badania z udziałem pacjentów. Wdrażane rozwiązanie pozwoli na lepsze spersonalizowanie farmakoterapii związanej z niewydolnością serca oraz kontrolę stanu pacjentów mającą na celu: rozpoznanie stanu po przyjęciu, sprawdzanie efektywności podjętego  leczenia oraz dokładnego określenia postępów przed wypisem (aby uniknąć powtórnej hospitalizacji).

Kreowanie innowacyjnych rozwiązań

Rozpoczął się również proces patentowania drugiego czujnika pozwalającego na wykrywanie defektów materiałowych, który dostosowany jest do pracy w czasie rzeczywistym podczas procesu druku 3D. Rozwiązanie to pozwala na wykrywanie błędów powstałych przy produkcji próbki i wad materiałowych związanych np. z niejednorodnym domieszkowaniem. Czujnik może stanowić cenne narzędzie do kontroli jakości próbek dla firm jak i użytkowników prywatnych zajmujących się drukowaniem przestrzennym.