Koniec, czyli zmiana. Debaty o transformacji w Łodzi po 1989 r.

Miejsce wydarzenia: Aleksandra Kamińskiego 27/27, 90-219 Łódź
Czas: 20 października 2022 (czwartek) 17:00 - 00:00

Uniwersytet Łódzki, wraz ze Stowarzyszeniem Topografie zapraszają na cykl debat o skutkach transformacji ustrojowej w Łodzi.

Najbliższe spotkanie zatytułowane „Skąd wziął się mit udanej transformacji?”, odbędzie się w czwartek 20 października o godz. 17.00 na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ, ul. Kamińskiego 27A.

Skąd wziął się mit udanej transformacji?

Na przełomie lat 80. i 90. oczekiwania społeczne wobec transformacji politycznej i gospodarczej były duże. Tymczasem przebieg zwłaszcza tej drugiej skończył się gwałtowną deindustrializacją kraju, co w Łodzi było szczególnie widoczne. Mimo to, liczni komentatorzy wciąż podtrzymują zdanie o udanej transformacji, a sam temat jest niewystarczająco zbadany i przez historyków, i przez ekonomistów. Podczas debaty wraz z prelegentami spróbujemy znaleźć przyczyny tego stanu rzeczy.

Wśród zaproszonych prelegentów znajdą się:

  • dr hab. Krzysztof Lesiakowski - znawca dziejów politycznych Polski i Łodzi po 1945 r.;
  • prof. Zdzisława Janowska - ekonomistka, ekspertka z dziedziny zarządzania;
  •  prof. Eugeniusz Kwiatkowski - ekonomista, autor podręczników akademickich i analiz;
  • dr Anna Brzezińska - badaczka historiografii polskiej i powszechnej XX w.

Prowadzenie: dr Marcin Szymański - historyk, autor wielu nagradzanych książek o Łodzi

Minęło ponad 30 lat odkąd Polska weszła na drogę transformacji ustrojowej, trudnej zmiany rozłożonej na lata, która objęła gwałtowną przebudowę gospodarki, jak i całego społeczeństwa. Łódź, przemysłowy gigant i drugie największe miasto po Warszawie, została szczególnie dotknięta zmianami transformacji. Likwidacja przemysłu, bezrobocie, kurczenie się miasta i zerwane sieci społeczne nie pasują do opowieści o udanej drodze do wolnego rynku i demokracji.

Dlaczego i jak upadały łódzkie zakłady przemysłowe?

Cykl czterech spotkań wokół łódzkiej transformacji zbiera głosy badaczy i badaczek, próbując odpowiedzieć na te trudne pytania. Kolejna debata „Cena wielkiej ciszy” odbędzie się 3 listopada na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym (ul P.O.W. 3/5 Aula C101, 03/11 czwartek 17.00) i będzie dotyczyła kwestii społecznych kosztów transformacji. Ostatnie spotkanie, dotyczące sytuacji instytucji kultury na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, odbędzie się 24 listopada w Muzeum Sztuki, ms2 przy ul. Ogrodowej 19 o godz. 18.00.

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY.

Na publiczność, poza merytoryczną debatą, czeka możliwość otrzymania unikatowego wydawnictwa. Każda osoba, która weźmie udział w minimum 3 z 4 debat dostanie książkę “Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945 - 2000”, którą Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego i Stowarzyszenie Topografie wydały w 2020 r. Książka została uznana za najlepszą książkę o Łodzi w roku wydania przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Partnerami projektu są: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Uniwersytet Łódzki oraz Muzeum Sztuki w Łodzi

Zadanie "Koniec czyli zmiana. Rozmowy o transformacji w Łodzi po 1989 r.", jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Zadanie: Druk książki “Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945–2000” zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Materiał źródłowy: Stowarzyszenie Topografie
Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Miejsce wydarzenia: Aleksandra Kamińskiego 27/27, 90-219 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 20 października 2022 (czwartek) 17:00 - 00:00

  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB
  • ND