[COST] GDHRNet: GLOBAL DIGITAL HUMAN RIGHTS NETWORK

Projekt GDHRNet, realizowany w ramach programu COST, miał na celu analizę teoretycznych i praktycznych wyzwań związanych z ochroną praw człowieka w kontekście Internetu. Członkowie sieci badali, czy międzynarodowe prawo praw człowieka jest wystarczająco szczegółowe, by umożliwić rządom oraz prywatnym firmom internetowym zrozumienie ich zobowiązań w zakresie ochrony praw człowieka online.

 

W ramach projektu oceniano odpowiedzi rządów na konieczność wprowadzenia regulacji dotyczących firm internetowych oraz analizowano, jak te firmy przetransponowały obowiązek ochrony praw człowieka i przeciwdziałania mowie nienawiści online do swoich standardów społecznościowych. Badano również kwestie przejrzystości i odpowiedzialności firm, zwracając uwagę na ich społeczną odpowiedzialność biznesu. Projekt miał na celu zrozumienie, w jaki sposób międzynarodowe prawo może ewoluować, by lepiej odpowiadać na wyzwania związane z cyfrową przestrzenią i nowymi technologiami.

W ramach tej akcji COST opracowano kompleksowy system ochrony praw człowieka online, obejmujący zalecenia dotyczące obowiązku oceny treści przez firmy internetowe. Zalecenia te są skierowane do samych firm, organów politycznych na szczeblu europejskim i międzynarodowym, rządów oraz opinii publicznej. Został również opracowany model, który minimalizuje ryzyko arbitralnej oceny treści online, wprowadzając standardy stosowane podczas oceny treści i maksymalizując przejrzystość wyników. Celem było stworzenie systemu, który zapewni równowagę między ochroną praw człowieka a wolnością słowa w internecie.

Dzięki realizacji tego projektu, osiągnięto przełom naukowy w trzech głównych obszarach: po pierwsze, poprzez ilościową i jakościową ocenę, czy prywatne przedsiębiorstwa internetowe oferują porównywalną ochronę praw człowieka w internecie w porównaniu do instytucji sądowych, po drugie, wprowadzenie nowego holistycznego podejścia teoretycznego dotyczącego roli sztucznej inteligencji w ochronie praw człowieka online, a po trzecie, opracowanie sugestii politycznych dotyczących prywatnego równoważenia praw podstawowych w internecie.

W projekcie podjęto również kwestie związane z odpowiedzialnością firm internetowych w kontekście regulacji treści, z uwzględnieniem ich roli w tworzeniu globalnych norm i zapewnieniu zgodności z prawami człowieka. Podjęte działania mają na celu zapewnienie równowagi między regulacjami a ochroną podstawowych wolności. Strona projektu dostępna jest tu.