[EEAS] ESDC: Cyberbezpieczeństwo i Prawo Międzynarodowe - Warsztaty Eksperckie

W listopadzie 2022 r. Uniwersytet Łódzki został przyjęty do Europejskiego Kolegium Bezpieczeństwa i Obrony (ESDC) jako jedyna cywilna instytucja z Polski. ESDC, działające w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS), koncentruje się na szkoleniu i edukacji w zakresie bezpieczeństwa i obrony, w tym cyberbezpieczeństwa. Współpraca z ESDC jest realizowana przez centrum badawcze Lodz Cyber Hub.

Warsztaty „Cyberbezpieczeństwo i prawo międzynarodowe” organizowane przez Centrum Badawcze Lodz Cyber Hub we współpracy z Europejskim Kolegium Bezpieczeństwa i Obrony (ESDC), to coroczne wydarzenie, realizowane przez LCh od 2022 roku. Intensywne, trzydniowe szkolenia eksperckie realizowane sa w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli i są jednym z najważniejszych europejskich forów wymiany wiedzy i doświadczeń dla profesjonalistów zajmujących się kwestiami cyberbezpieczeństwa i prawa międzynarodowego. W warsztatach uczestniczą przedstawiciele państw członkowskich UE oraz państw trzecich, zarówno cywilni, jak i wojskowi eksperci zajmujący się tworzeniem i stosowaniem międzynarodowego prawa dotyczącego cyberprzestrzeni.

Celem warsztatów jest zapewnienie platformy dla współpracy zewnętrznej – umożliwiającej dialog pomiędzy światem akademickim a praktykami z obszaru prawa, bezpieczeństwa cyfrowego oraz międzynarodowych organizacji. Uczestnicy mają okazję do wymiany doświadczeń, dyskusji nad bieżącymi wyzwaniami związanymi z cyberprzestrzenią oraz zdobycia nowej wiedzy i umiejętności w tej dziedzinie.

Tematyka warsztatów obejmuje kluczowe zagadnienia z zakresu stosowania prawa międzynarodowego w cyberbezpieczeństwie, w tym suwerenność cyfrową, cyberdyplomację, zarządzanie Internetem, czy kwestie związane z cyberprzestępczością. Współpraca z czołowymi ekspertami i organizacjami, takimi jak NATO CCDCOE, ENISA, Europol EC3 oraz ICANN, umożliwia uczestnikom zdobycie unikalnej wiedzy na temat globalnych wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem.

Warsztaty są ważnym elementem strategii UŁ na rzecz angażowania środowiska zewnętrznego i umacniania roli Uniwersytetu Łódzkiego wśród międzynarodowej społeczności ekspertów. Dzięki takiej współpracy możliwe jest nie tylko poszerzanie horyzontów uczestników, ale także aktywne kształtowanie polityk publicznych w zakresie cyberbezpieczeństwa na poziomie międzynarodowym.

Więcej informacji na temat warsztatów i agendy dostępne są na stronie ESDC: https://esdc.europa.eu/2024/02/15/cybersecurity-and-international-law-residential-course-in-brussels-12-14-february-2024/