Kierowany przez profesor Frédérick Douzet z Uniwersytetu Paris 8, projekt ma na celu zrozumienie geopolitycznych implikacji przepływów danych w Internecie oraz mechanizmów kontroli nad nimi. Skupia się na analizie, w jaki sposób państwa i podmioty nienarodowe manipulują i kontrolują ścieżki danych cyfrowych, co wpływa na stabilność, bezpieczeństwo i prawa człowieka w cyfrowym świecie.
Projekt bada zarówno ingerencję rządów w strukturę Internetu, jak i koncentrację danych przez dużych graczy rynkowych (takich jak GAFAM - Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft), co prowadzi do fragmentacji przestrzeni cyfrowej. Badania te są kluczowe dla zrozumienia zagrożeń dla globalnego zarządzania Internetem, wolności informacji i odporności cybernetycznej.
Interdyscyplinarny charakter projektu łączy prawo międzynarodowe, geopolitykę, informatykę i nauki społeczne, oferując wieloaspektowy obraz globalnego krajobrazu cyfrowego. Dr Joanna Kulesza z UŁ, ekspertka w zakresie międzynarodowych regulacji cyfrowych, analizuje na potrzeby projektu sposoby w jakie prawo międzynarodowe może kształtować odpowiedzi na te wyzwania.
Projekt ma również duże znaczenie dla polityki cyfrowej Unii Europejskiej, zwłaszcza w zakresie przyszłego zarządzania danymi, ochrony prywatności i regulacji cyfrowych. Badania te dostarczą cennych informacji na temat przyszłości infrastruktury Internetu, suwerenności cyfrowej i globalnej gospodarki danych.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na oficjalnej stronie DATAROUTES: geode.science/en/pr-frederick-douzet-receives-e2-5-million-erc-grant-for-her-research-on-geopolitics-of-internet-data-routes/.