[DPWS] EuRepoC: Dane dotyczące cyberbezpieczeństwa w języku polskim

Polska, jako kluczowy partner Republiki Federalnej Niemiec i ważny gracz w polityce cyberbezpieczeństwa Unii Europejskiej, odgrywa istotną rolę zarówno na poziomie regionalnym, jak i międzynarodowym. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu i istotnym inwestycjom w infrastrukturę oraz zdolności obronne, Polska jest jednym z liderów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w Europie.

Rosyjska agresja na Ukrainę uwypukliła znaczenie Polski jako centralnego elementu obrony UE i NATO, szczególnie wobec nasilających się cyberataków na Ukrainę i państwa wspierające. Od 2014 roku Polska, podobnie jak Ukraina, musi mierzyć się z wyzwaniami dezinformacji, cyberszpiegostwa i cyberataków, które niejednokrotnie dotykają infrastruktury krytycznej.

W tym kontekście projekt EuRepoC (finansowany przez niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych) nawiązał współpracę z polskimi badaczami w celu rozwijania badań nad cyberbezpieczeństwem i ich praktycznym zastosowaniem. Na początku 2023 roku, dzięki współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, uruchomiono polskojęzyczną wersję strony internetowej projektu. Dodatkowo przeanalizowano możliwości dalszego rozwoju współpracy z innymi polskimi instytucjami, w tym Uniwersytetem Europejskim Viadrina.

W drugim etapie projektu planowane jest rozszerzenie współpracy i intensyfikacja działań badawczych. Obejmuje to opracowanie nowych analiz i produktów końcowych, takich jak:

  • poszerzony panel incydentów cybernetycznych,
  • seria krótkich opracowań i raportów,
  • artykuły naukowe dotyczące wybranych zagadnień badawczych.

Szczególny nacisk zostanie położony na analizę cyberincydentów związanych z Ukrainą, ich tłumaczenie na język polski i udostępnianie polskojęzycznej publiczności. W ramach projektu powstaną również opisy grup zaawansowanych trwałych zagrożeń (APT) oraz szczegółowe analizy poważnych incydentów cybernetycznych (MACI), które będą wykorzystywane do celów edukacyjnych i szkoleniowych.

Dzięki tej współpracy polsko-niemieckiej, EuRepoC dąży do zwiększenia świadomości i wiedzy na temat cyberzagrożeń oraz opracowania narzędzi wspierających lepsze zrozumienie i zarządzanie wyzwaniami w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Projekt "European Repository of Cyber Incidents" (EuRepoC) jest realizowany wspólnie przez naukowców z Uniwersytetu w Heidelbergu, Stiftung Wissenschaft & Politik (SWP) w Berlinie, Instytutu Teorii i Przyszłości Prawa na Uniwersytecie w Innsbrucku oraz z Instytutu Polityki Cybernetycznej w Tallinie od 1 marca 2021 roku. Projekt jest finansowany przez niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i duńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i trwa (jak dotąd) około trzech lat (01.03.2022-31.12.2024). W ramach obecnego projektu badawczego cyberincydenty, które są szczególnie istotne dla Europy, są codziennie systematycznie rejestrowane w publicznej bazie danych z pulpitem nawigacyjnym i porównywane ze sobą przy użyciu interdyscyplinarnych kategorii. Dzięki tak ustrukturyzowanej analizie danych możliwe jest efektywnie wsparcie debaty na temat polityki cyberbezpieczeństwa, w którą zaangażowane są wszystkie istotne podmioty społeczne i inne zainteresowane strony. Celem EuRepoc jest zwiększenie świadomości społecznej na temat cyberincydentów i ich charakterystyki, zwłaszcza w UE i jej państwach członkowskich, a tym samym przyczynienie się do zwiększenia poziomu powszechnego cyberbezpieczeństwa . Wspólny obraz sytuacji przyczynia się do budowania wspólnej strategii, na przykład poprzez stosowanie wspólnotowego instrumentarium narzędzi do prowadzenia efektywnej cyberdyplomacji.