Wezbranie to święto rzeki, to dobra powódź. Powodzie występują dlatego, że ludzie zamieszkali na terenach zalewowych. Gdyby rzekom zostawić przestrzeń, gdzie mogłyby się rozlać, wezbranie byłoby życiodajne. To właśnie dzięki temu zjawisku w dolinach rzek są lasy łęgowe i najcenniejsze siedliska oraz ekosystemy. Zgłębiłyśmy sprawę wezbrania w tym roku nad Odrą, gdzie w Światowy Dzień Rzek przyjechałyśmy uczcić miejsce, w którym odsunięto wały i oddano trochę przestrzeni rzece, tworząc ekologiczny polder przeciwpowodziowy.
Projekt „Wezbranie” jest o wspólnotach, o siostrzeństwie, przyjaźni, macierzyństwie. O tym, jak aktywizm łączy ludzi i wzmacnia relacje, ale i na odwrót – jak dzięki przyjaźni i relacjom możemy być skutecznymi aktywistkami i aktywistami. Jest też o dobrym gniewie i o działaniu kolektywnym.
Cecylia Malik
Malarka, artystka wizualna i aktywistka ekologiczna. Autorka wielu projektów artystycznych – do ważniejszych należą: „365 Drzew”, „6 Rzek”, „Warkocze Białki”. Współtwórczyni „Modraszek Kolektyw” – akcji w obronie Krakowskiego Zakrzówka przed zabudową, oraz cyklicznej imprezy na Wiśle „Wodna Masa Krytyczna”. Współzałożycielka stowarzyszenia CSW Wiewiórka. W 2017 roku zainicjowała akcję „Matki Polki na wyrębie” przeciwko Lex Szyszko. Należy do Koalicji Ratujmy Rzeki. Jest autorką i liderką ogólnopolskiej kampanii społecznej „Siostry Rzeki”. Autorka filmu dokumentalnego Raj na ziemi o miłości pary bezdomnych. Laureatka wielu nagród, między innymi Człowieka Polskiej Ekologii za rok 2017 i Nagrody Katarzyny Kobro w roku 2019. Cecylia Malik łączy sztukę i aktywizm, dbając o sens i skuteczność własnych działań, wspólnie z ekspertami z różnych dziedzin organizuje protesty kreowane jako happeningi i dzieła sztuki w przestrzeni publicznej.