[EUCD] Haga, Holandia: Odpowiedzialne zachowanie państw w cyberprzestrzeni - warsztaty EU Cyber Direct

Jakie są różne podejścia przyjęte przez państwa dotyczące odpowiedzialności w cyberprzestrzeni? Czy ramy ONZ dotyczące odpowiedzialnego zachowania państwa są naprawdę uniwersalne? Dużo dyskutowano na seminarium naukowym na temat odpowiedzialności zorganizowanym przez Instytut Bezpieczeństwa i Spraw Globalnych w ramach projektu EU Cyber Direct.

W ramach Europejskiej Inicjatywy Cyberdyplomacji , Instytutu Bezpieczeństwa Globalnego Uniwersytetu w Leiden zorganizował serię seminariów badawczych: EU Cyber Direct Research Seminars. Cel seminariów to wykorzystanie istniejących badań przeprowadzonych w całej Europie i zastosowanie ich do wybranej kluczowej kwestii politycznej omawianej w kontekście międzynarodowym . Dyskusja była prowadzona na podstawie dokumentu wejściowego udostępnionego przed spotkaniem.

Cele spotkania

Czwarte seminarium badawcze UE Cyber Direct będzie poświęcone kwestii odpowiedzialności w cyberprzestrzeń. Wiele uwagi w toczących się procesach ONZ poświęcono zapewnieniu państwom zgodność z ramami odpowiedzialnego zachowania państwa, ustanowionymi przez kolejne ONZ Grupy Ekspertów Rządowych oraz Otwarta Grupa Robocza ds. Cyberbezpieczeństwa. Głownym przedmiotem zainteresowania zgromadzonych badaczy było ustalenie reguł przestrzegania przez państwa uzgodnionych 11 norm odpowiedzialnego zachowania w cyberprzestrzeni i stosowanie obowiązującego prawa międzynarodowego . W związku z tym wiele z prace naukowe i polityczne w ciągu ostatniej dekady koncentrowały się na doktrynach (np. odstraszaniu) lub praktyce (np. wdrażanie norm, egzekwowanie poprzez organizacje międzynarodowe), które pomagają zapewnić państwo zgodność z tymi ramami i położyć kres bezkarności podmiotów działających w złych zamiarach.